Moderní turnikety se dají sloučit s různými systémy

Hrozba terorismu nebo krádeží dnes opravdu číhá za každým rohem. Je zcela na místě bedlivěji sledovat pohyb lidí, zejména tam, kde je velmi velká koncentrace, například nádraží, letiště nebo výškové budovy v centru velkých měst. Když se zaměřím čistě na budovy jako takové, během jednoho jediného dne zde projde pár stovek lidí a sledujeme je maximálně kamerovým systémem CCTV. Zde se přímo nabízí otázka, chceme-li ochránit jak majetek, tak zvýšit bezpečnost zaměstnanců v těchto budovách, měli bychom zvýšit bezpečnostní opatření. Kromě ochranky lze uvažovat o turniketech.

turnikety

Turniketový systém nebo karuselové dveře umožní rozmělnit masu lidí, která proudí ráno do kancelářské budovy a pokud je dovybaven o elektronické čtecí zařízení, umožní vstup pouze oprávněným osobám, nicméně někdy musíme pustit i veřejnost do budovy. Budovy rozlišujeme podle toho, kdo jsou jejich uživatelé a jaká rizika s sebou přinášejí:

  1. Budovy se vstupem pouze zaměstnanců.
  2. Budovy se vstupem zaměstnanců i veřejnosti.

Turnikety

Instalace těchto prvků je dnes velmi moderní, můžeme se s nimi setkat při vstupech do metra, na nádražích. Postupem času se začaly hojně využívat také ve výškových budovách. Moderní turnikety nás téměř už nijak neobtěžují a nehmoždí nám stehna nebo kolena. Nejmodernější modely využívají bezkontaktní technologii, kdy stačí pouze přiložit čip a projít turniketem, zábrany se automaticky otevřou.

Docházkový systém

Tyto systémy jsou pro zaměstnavatele a dodržování pracovní morálky velmi důležité. Tyto systémy umožňují elektronicky evidovat docházku zaměstnanců. Prokazovat se mohou čipem nebo otiskem prstu. Nicméně v posledních letech došlo k rozšíření tohoto systému, takže dovede navíc monitorovat vstupy osob do budovy, do jednotlivých místností nebo také definovat časové zóny, po které se mohou osoby v různých prostorech pohybovat.

turnikety

Turniketu si ani nemusíte všimnout

Dnes už neplatí, že turniket = ošklivá plechová krabice s vrátky. Jak se posunuly technologie, tak se také posunula grafická stránka a provedení těchto systémů. Dnes se dbá na to, aby samotné těleso turniketu nijak nepřekáželo a nekazilo architektonický projev interiéru. Používají se tyto varianty:

  • Minimalistický design.
  • Architektonický prvek vytvořený ze samotného turniketu.

Turnikety umožňují kombinovat mnoho materiálů a tvarů, přičemž jejich funkčnost tím zůstává nedotčena. Zároveň umožňují propojovat více bezpečnostních systémů a zaručit dodržování bezpečnostních požadavků budov.